Techniky

Vlastní výtvarnou technikou jsem se začala zabývat v létě v roce 2007, kdy jsem chtěla koupit první korálky pro tvorbu korálkových zvířátek pro své děti. V jednom kouzelném obchůdku jsem koupila své první korálky pro tvoření. Zvířátka jsou úplně jiná, než ta, na které jsem původně korálky koupila. Po té jsem navštívila výtvarný korálkový kurz a už mě to nepustilo.

Z korálků se dají dělat opravdu zázraky. Navlékání, šití, tvarování navlečených korálek na drátu, na co si jen vzpomenete.

Tvarováním drátu se dají vytvořit jakékoliv variace. Výrobky se krásně ozdobí korálky, které navlékáme na drát a omotáváme.

Výroba šperků z Fima je velmi oblíbená technika dětí, které dokážou s hmotou pracovat jako s plastelínou a po upečení se jim dostane do rukou nespočetné množství tvarů a vzorů, ze kterých se dají vytvořit také pěkné věci.

Sypaný, neboli nepravý smalt dokáže snad každý. Jedná se zde jen o to, představit si, jak by to asi mělo vypadat. Výsledek je ale vždy velkým překvapením, stejně, jako výrobky ze skla, které mě vždy dokáže učarovat. Pro práci se sklem je potřeba velká opatrnost a také trochu zručnost.

Křišťálová pryskyřice má po zatvrdnutí skleněný vzhled. Vždy je potřeba vědět, co přesně chceme pryskyřicí zalít. Dno kovového lůžka se vyloží podkladem, a zalije se pryskyřicí, kterou musíme stále kontrolovat, zda nám nevytéká, nebo nezalila i otvor pro šňůrku. Jakmile nám přeteče, musíme, lůžko opatrně očistit a přemístit k doschnutí. Pokud se nám zalije otvor pro návlekový materiál, je nejlépe otvor pročistit špejlí, pokud ještě pryskyřice nezaschla, nebo po vytuhnutí můžeme otvor pročistit vrtačkou. Musíme dát velký pozor, aby se nám do nezaschnuté pryskyřice nedostal prach. Proto je nejlépe zakryjeme nějakou plastovou krabičkou a postupně kontrolujeme.

Na fusing je toho potřeba hromada. Když vidíte, jak vypadají skleněné zlomky, rozbité a neupravené, po vypálení v pícce jste překvapeni krásou, která z těch zlomků vznikla. Zlomky se v pícce roztaví a vytvoří neuvěřitelný tvar a barevnost.

Tvorba z textilních materiálů je známá hlavně z dob minulých, kdy u nás nebyly velké možnosti nákupu. Ale dnes se také tvoří z těchto materiálů, avšak z poněkud jiných vzorů. Možnosti jsou nekonečné. Pokud chcete ušít nějaké zvířátko, je nejlépe, když si ho nejprve nakreslíte. Z obrázku si vytvoříte papírový střih, podle kterého vystřihnete z látky stejný, avšak s 1cm látky navíc, pro zapravení. Našpendlíme vystřižené kousky, můžeme si je nastehovat a poté sešít. Vycpáváme dutým vláknem. Po ušití zvířátka nalepíme, nebo přišijeme oči, čumák a ozdobíme.

Malování na trička baví hlavně děti. Na trikách se zobrazuje jejich svět a jsou na něj právem pyšní.

 

Nechte se inspirovat

Žádný šperk není možné vytvořit dokonale stejný, jako jeden. Takto pracují pouze stroje. V tom je právě to kouzlo, které skrývá ruční výroba vlastního šperku. Jednotlivé originály mé vlastní tvorby můžete zhlédnout v galerii na Fleru, případně si něco i koupit ;)